Analog Efex Pro

Pluginy od společnosti Nik Software jsou mezi fotografy hodně rozšířené, a tak představovat jednotlivé pluginy by bylo zbytečné. Když společnost Google v září 2012 oznámila, že koupila společnost Nik Software, měl jsem o budoucnost těchto pluginů velké obavy. Naštěstí se mé obavy rozplynuly. Google dále distribuuje tyto pluginy pod názvem Google Nik Collection.

 

Celá kolekce pluginů zůstala v původním stavu. Jediný rozdíl je ten, že se pluginy nedistribují samostatně, ale v rámci jednoho softwarového balíčku pod již zmíněným názvem Google Nik Collection. Dvě velké změny ale přece jen nastaly. Tou první změnou je cena. Nyní celý balíček pluginů stojí 149 USD, zatímco před koupí Nik Software Googlem se ceny pohybovaly od 100 USD a výše za jeden plugin.

Druhou změnou je to, že na podzim loňského roku přibyl do celé kolekce pluginů nový plugin s názvem Analog Efex Pro. A na ten se teď podíváme.

Zatímco ostatní pluginy měly za úkol fotografii více-méně vylepšit, Analog Efex Pro dělá pravý opak. Jak už název pluginu napovídá, jde o plugin, který má dát fotografii nádech starých dobrých časů „analogové“ fotografie. Filtry imitují různé vady objektivů, neostrou kresbu, rozostření a rotaci během expozice, lze přidat vinětaci či rámeček, parazitní světlo nebo nasimulovat expozici na sklo.

 

nik collection

 

Jednotlivé filtry jsou rozděleny do čtyř kategorií:

  • Classic Camera – klasický fotoaparát
  • Wet Plate – napodobení fotografií na skleněných deskách
  • Toy Camera – napodobení fotografií pořízených nějakou plastovou hračkou
  • Vintage Camera – napodobení snímků pořízených starým fotoaparátem

Analog Efex Pro

Každá tato kategorie obsahuje 9 přednastavených filtrů, které můžeme dále upravovat. Navíc si lze vytvořit filtry vlastní v sekci Camera Kit.

Ovládání pluginu Analog Camera Pro je shodné s ovládáním ostatních pluginů. Takže velice jednoduché. Nalevo je sloupec s náhledy filtrů a napravo pak sloupec s editačními nástroji. Oba sloupce se dají samozřejmě schovat. V levém sloupci je možné si zobrazit historii, importované filtry a vlastní uložené filtry. No a uprostřed je upravovaný obrázek.

Analog Efex Pro

Příklad použití kombinace několika filtrů.

 

Plugin Analog Efex Pro je určen spíše pro hračičky, než pro vážnou práci. Vzhledem k tomu, že je tento plugin v rámci celého balíčku Google Nik Collection zdarma, může se hodit. Analog Efex Pro funguje i pod Zoner Photo Studio. Jak v ZPS pluginy zprovoznit najdete tady.

Více informací o pluginech Google Nik Collection a zkušební verzi najdete na stránkách pluginů.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *