Olympus E-M1: uživatelská recenze

Píše se rok 2009, kdy společnost Olympus uvádí na trh první fotoaparát třídy Micro Four Thirds. Byl jím Olympus PEN E-P1. Během několika následujících let spatřily světlo světa několik dalších PENů. Tyto PENy však měly jeden zásadní nedostatek. Neměly totiž hledáček, na který byli uživatelé DSLR zvyklí. A tak v roce 2011 Olympus uvádí na trh novou řadu fotoaparátů s označením OM-D. Prvním fotoaparátem řady OM-D byl Olympus E-M5, provedený v retro dizajnu po vzoru fotoaparátu Olympus OM-1. E-M pětka už elektronický hledáček měla.

V roce 2013 se E-M pětka dočkala své rodné sestry – Olympus E-M1. E-M jednička není nástupcem E-M pětky, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale poslední olympusácké digitální zrcadlovky Olympus E-5. Napovídá tomu několik aspektů. Jednak to Olympus uvádí ve svých materiálech a druhak provedení těla už není v retro dizajnu, jak tomu bylo u E-M pětky. Tělo E-M jedničky je z hořčíkové slitiny a je odolné proti prachu a vodě. Olympus dokonce deklaruje u tohoto fotoaparátu mrazuvzdornost do -10°C. Ono většina fotoaparátů má rozsah pracovních teplot od nuly do řekněme 40 stupňů, ale jsou schopny pracovat i při teplotách nižších. Ale, zvláště při nižších teplotách, není zaručena spolehlivost. U E-M jedničky je zaručena provozuschopnost do -10°C, takže ještě i při, řekněme mínus 15-ti, by mohl tento přístroj dobře pracovat. Ale popravdě řečeno, při takovém mrazu už hrozí, že dříve zmrzne fotograf, než fotoaparát.

Olympus E-M1

E-M jednička se drží velice dobře. Měl jsem trochu obavy, že bude do mých rukou malá, ale kupodivu s ní nemám problém. I přes větší množství ovládacích prvků na těle fotoaparátu mi nedělá potíže najít to tlačítko, které zrovna potřebuji. Až na … malou výtku bych ale přece jen měl. Křížový volič, respektive jeho čtyři tlačítka, jsou možná trošku menší, než bych potřeboval. A navíc jsou až moc zapuštěné, takže mi někdy dělá problém je poslepu nahmatat.

Olympus E-M1

I když tělo E-M jedničky, jak už jsem psal, není v retro dizajnu, jednu retro maličkost si disajnéři přeci jen neodpustili. Je jím kolečko, umístěné na levé horní straně, které svým tvarem nápadně připomíná převíjecí kolečko na kinofilmových fotoaparátech. Úplně to svádí odklopit kličku a převíjet. Součástí tohoto kolečka je páčka, která slouží jako vypínač.

Olympus E-M1

Na tomto kolečku ale nenajdeme kličku převíjení filmu, ale dvě tlačítka. Jedno slouží k zapnutí funkce HDR, nebo k aktivaci způsobu snímání, jako je jednotlivý snímek, sekvenční snímání, aktivace samospouště, a podobně. Druhé tlačítko pak slouží jako rychlé menu pro změnu způsobu měření expozice, nebo změnu způsobu zaostřování.

Na pravé straně pak jsou, kromě spouště, dva rolery, dvě funkční tlačítka, tlačítko zapnutí nahrávání videa a volič expozičních režimů. Volič je bohužel opatřen aretačním kolíkem, naprostou blbostí, se kterou přišel kdysi Nikon a kterou všichni ostatní výrobci postupně zavedli také. Bez kolíku se dalo voličem otáčet palcem jedné ruky. Teď musíte použít prsty tři. Naštěstí to u Olympusu vyřešili tak, že se kolík stiskem zatlačí směrem do těla a volič tak není blokován. Takže kolík můžete tímto způsobem vyřadit navždy z provozu. Hurá!

Olympus E-M1

Zadní strana obsahuje již zmíněný křížový volič, uprostřed něhož najdeme tlačítko OK, dále pak tlačítko INFO, MENU, přehrávání a koš. Výklopný displej má rozlišení 1 milion a 37 tisíc obrazových bodů. V úhlopříčce měří 7,6 cm a je dotykový. Nad displejem je tlačítko aktivace super menu nebo přepínání displej-hledáček. Záleží na nastavení zobrazování. Napravo od hledáčku se nachází páčka, uprostřed níž je tlačítko blokování expozice. Páčka byla poprvé použita u fotoaparátu PEN E-P5 a lze jí přiřadit nějakou funkci obou rolerů. V poloze 1 volíte jedním rolerem čas a druhým clonu, pokud jste v manuálním režimu. V poloze 2 pak můžete předním rolerem nastavit ISO a zadním vyvážení bílé. Elektronický hledáček má rozlišení velmi příjemných 2,360 tisíc pixelů a pohled do něj je skvělý. Zvětšení je totiž téměř 1,5 násobné a pokrývá přibližně 100% snímané scény. Očnice také doznala výrazné změny oproti očnici na E-M5. Nejde totiž tak lehce sundat, takže ztráta očnice je eliminována na minimum. Musíte vyvinout značnou sílu, aby jste očnici sundali z těla.

Olympus E-M1

Na levé straně přístroje jsou pod gumovými krytkami umístěny konektory pro připojení externího mikrofonu, konektor HDMI a Multikonektor. Pomocí multikonektoru připojíte fotoaparát k televizi AV kabelem, nebo k tiskárně USB kabelem a nebo k PC rovněž USB kabelem. K odklopení gumových krytek je potřeba odklopit displej, ale tak to je i u E-M5. Na pravé straně je pak umístěn slot pro SD karty. Bohužel jen jeden a bohužel jen SDHC, SDCX a Eye-Fi. Tomuto fotoaparátu v profi třídě by už slušely sloty dva a také podpora XQD karet.

Na přední straně přístroje se nachází, kromě bajonetu mFT, tlačítko zajištění objektivu a nad ním je konektor pro připojení externího blesku. Na druhé straně těla, vedle gripu, jsou další dvě tlačítka. Jedno slouží pro náhled hloubky ostrosti a to druhé pro nastavení uživatelského nastavení vyvážení bílé. A nad nimi je přisvětlovací dioda.

E-M1

A teď se podíváme do útrob E-M jedničky. V útrobách těla se ukrývá čtyř-třetinový obrazový Live MOS senzor s rozumným rozlišením 16,3 MPx. Celý čip plave v magnetickém poli, což znamená, že čip je stabilizovaný. Je zde použita pětiosá stabilizace obrazu známá už z E-M pětky. Stabilizátor dokáže udržet ostrost fotografií v pěti osách. Citlivost snímače lze nastavit v rozmezí ISO Low (100) do ISO 25.600. Jako obrazový procesor je použit zcela nový TruePic VII. Ten už umí korigovat vady objektivů přímo v pořízeném snímku. Samozřejmostí u Olympusu je antiprachový ultrazvukový filtr. O správné zaostření se stará Dual Fast AF, který umí pracovat nejen s objektivy standartu mFT, ale i s objektivy určenými pro standart Four Thirds, tedy s objektivy pro digitální zrcadlovky Olympus. Samozřejmě je třeba použít redukci MMF-1 (MMF-2 nebo MMF-3). Závěrka je štěrbinová, elektronicky řízená a zvládá časy od 1/8000 s do 60 s, včetně režimu BULB do 30-ti minut. Rychlost sériového snímání je až 10 fps.

zaverka

E-M jednička už umí komunikovat prostřednictvím Wi-Fi sítě. Lze ji tak propojit s nějakým smartfounem, nebo tabletem. Musíte si naistalovat do Vašeho zařízení aplikaci OLYMPUS Image Share. Podopra je jak pro Android, tak i pro jablíčko. Můžete tak do jisté míry fotoaparát ovládat na dálku.

Komfort držení těla se dá zvýšit, pořídíte-li si k fotoaparátu bateriový grip HLD-7. Grip je, stejně jako tělo, voděodolný a mrazuvzdorný. Navíc je vybaven dvěma rollery a dvěma funkčními tlačítky. Do útrob gripu se vejde jedna baterie. Ta je typu BLN-1 a je stejná, jaká se používá v E-M5 a v PEN E-P5.

HLD-7

Menu E-M jedničky je stejné, jako jsme zvyklí u E-M5, nebo u PENů. E-M1 však má několik funkcí navíc. Předně je to funkce HDR, kterou lze aktivovat samostatným tlačítkem na horní levé straně přístroje. Po jeho zmáčknutí se na displeji objeví menu s těmito možnostmi: HDR1, HDR2, 3F/2EV, 5F/2EV, 7F/2EV, 7F/2EV, 3F/3EV a 5F/3EV. Funkce HDR1 a HDR2 automaticky nasnímají čtyři snímky na jedno stisknutí spouště, každý s jinou expozicí a automaticky se ve fotoaparátu zkombinují do jednoho obrázku HDR. Ostatní volby udělají to, co je vybráno. Tedy např. 3F/2EV udělá tři snímky s posunem 2EV. 7F/2EV udělá sedm snímků s posunem 2EV, atd. U těchto voleb se snímky nespojují ve fotoaparátu. ale všechny se uloží na kartu ve zvoleném formátu (RAW nebo JPG).

Další novinkou proti E-M5 je funkce časosberné snímání, neboli Time Lapse. Ta byla poprvé použita ve fotoaparátu PEN E-P5. V menu je možné navolit počet snímků (1-999), nastavit prodlevu spouště (tedy po jaké době začne časosběrné snímání) a časový interval mezi snímky. Poslední volbou je, zda chcete, aby vám fotoaparát vytvořil časosběrné video, nebo ne. Jednotlivé snímky zůstavají na kartě. Je ale lepší nenechat fotoaparát video vytvářet, zbytečně to zdržuje a navíc se video vytvoří se snímkovou frekvencí 10 sn./s, což je málo.

Video E-M1 zaznamenává ve formátu MOV(MPEG‑4AVC/H.264), nebo AVI, v několika nastavení kvality záznamu. Ta nejvyšší je Full HD 1920 x 1080 (16:9) při 30 fps/s v datovém toku 24 Mbps.

Umělecké filtry jsou shodné s těmi v E-M5, navíc je tady filtr Watercolor (Akvarel). Nechybí ani scénické režimy, kterých je 24.

K fotoaparátu Olympus E-M1 můžete použít veškeré systémové příslušenství pro Micro Four Thirds. A také jakýkoliv objektiv pro Micro Four Thirds bajonet, kterých je nyní už obrovské množství, viz:

Micro Four Thirds objektivy

Olympus E-M1 je skvělý fotoaparát, mířící (nejen) k uživatelům, kterří prahli po nástupci DSLR Olympus E-5. Všechny, kteří potřebují malé a lehké, ale odolné tělo vynikající kvality s vynikající obrazovou kvalitou, E-M1 zcela uspokojí. O kvalitách tohoto fotoaparátu hovoří i to, že získal několik ocenění fotografického magazínu DPreview. Jednak to je ocenění GOLD AWARD a následně byl tento fotoaparát čtenáři tohoto magazínu vyhodnocen jako „Nejlepší CSC fotoaparát roku 2013“ a „Produkt roku 2013“.

E-M1 BEST

Olympus E-M1 se prodává ve třech kitech. Jednak je k dispozici samostatné tělo. Pak lze tělo pořídit s objektivem mZD 12-50/f 3.5-6.3 a nebo s novým objektivem mZD 12-40/f2.8 PRO. Ceny tohoto fotoaparátu nejsou nijak nízké, ale na druhou stranu ani nijak přemrštěné. Samostatné télo vyjde na 39.999,- Kč. Kit s objektivem 12-50 vyjde na 44.999,- Kč a kit s objektivem 12-40  stojí 56.999,- Kč (ceny jsou platné k 17.4.2014 a jsou převzaty z e-shopu olympusobchod.cz). V současné době probíhá akce „Bateriový grip HLD-7 zdarma ke každé E-M1“. Cena samotného gripu je 5.299,- Kč.

You may also like...

1 Response

  1. 22.7.2014

    […] stojaté vody letní okurkové sezóny. Olympus údajně chystá nový firmware pro fotoaparát Olympus OM-D E-M1, což by samozřejmě nebylo nic mimořádného. Nový firmware vydávají pro své fotoaparáty […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *