Dvě rychlé SD karty Transcend v testu

Měl jsem krátce k dispozici dvě nové a rychlé paměťové SD karty z produkce společnosti Transcend. Obě paměťové karty byly o kapacitě 64GB a i v ostatních parametrech se téměř shodovaly. Rozdíl byl pouze v rychlosti zápisu dat na kartu. Druhý rozdíl pak je v ceně karet. Platí úměra – čím rychlejší, tím dražší. Ale pojďmě se podívat na to, jestli karty opravdu splňují to, co výrobce slibuje.

 

Karty najdete na pultech obchodů pod názvy Transcend SDXC UHS-I R95 W60 64GB a Transcend SDXC UHS-I R95 W85 64GB. Rychlost čtení dat z karty mají obě karty shodně, tedy maximálně 95 MB/s. Liší se jen rychlostí čtení dat. Ta první zvládá až 60 MB/s a druhá až 85 MB/s.

K testování jsem použil opět dva programy. Prvním je HD Tune Pro a tím druhým CrystalDiskMark 3.0. Dalším krokem v testování bylo reálné porovnání časů zápisu a čtení vzorových dat prostým kopírováním na a z karty. Časy najdete v tabulce níže. Jako čtečku karet jsem použil interní Apacer All in 1 USB 2.0 a externí Transcend RDF8 USB 3.0.

 

hedr

 

Transcend SDXC UHS-I R95 W60 64GB
Karty jsou kompatibilní s Ultra High Speed Class 3 (U3) i s Class 10 a jsou schopny nahrávat video stálou rychlostí min. 30 MB/s. Poradí si však i s nahráváním videa ve FullHD a 4K. Vyrábějí se v kapacitách 64 GB a 128 GB. Jako bonus od výrobce máte možnost si zdarma stáhnout program pro obnovu dat RecoveRx. Na tyto karty poskytuje výrobce doživitní záruku.

Transcend _SDXC_UHS_I _ R95_W60_64GB

U této karty je zajímavé, že při testu programem CrystaDiskMark, byla překročena udávaná maximální rychlost zápisu dat o 4,43 MB/s.

 

Transcend SDXC UHS-I R95 W85 64GB
U této karty výrobce slibuje vysoký výkon potřebný pro vaše zařízení. Dále jsou karty schopny zachycovat nahrávání videa ve 4K standartu a výrazně snížit čas potřebný k přenosu dat do počítače. Karta podpruje Ultra High Speed specifikaci Class 3 (U3) a je plně kompatibilní se standartem Class 10. I k této kartě máte možnost zdarma si stáhnout program RecoveRx pro obnovu dat. Karty se vyrábějí v kapacitách 32 GB a 64 GB. Opět platí doživotní záruka.

Transcend _SDXC_UHS_I _ R95_W85_64GB

 

Jak je vidět z testů obou karet, společnost Transcend uvádí pravdivé údaje o rychlostech přenosů dat, jak ostatně potvrdil i předchozí test. To, bohužel, u jiných tzv. značek-neznaček není zvykem. Co se týče čtení dat z karty, jsou na tom obě karty ± stejně. Rozdíl je jen v rychlosti zápisu. Pokud jste se vrhli na natáčení videa ve 4K kvalitě, i tady najdete rozdíly v rychlosti zápisu dat.

V tabulce jsou časy přenosů reálných dat. Vzorová data měly objem 7,06GB a obsahovaly RAW, JPEG a MOV soubory. Je zde vidět velký rozdíl mezi USB 2.0 a USB 3.0. Pro porovnání jsem v tabulce nechal i výsledky minulého testu paměťových karet.

tabulka2

 

Pokud koukáte po paměťové kartě s velkou kapacitou a vysokou rychlostí , jsou tyto karty dobrou volbou. Jak už jsem naznačil v úvodu článku, velký rozdíl je v ceně karet. Pokud jen fotografujete a sem tam natočíte nějaké to video ve FullHD, bude vám úplně stačit ta „pomalejší“ karta. Jste-li fandy nového standartu videa 4K, bude se vám jistě hodit ta „rychlejší“. Ale rozdíl v rychlostech zápisu bohužel není přímo úměrná ceně karet. Kartu Transcend SDXC UHS-I R95 W60 64GB pořídíte za cca 1.000,- až 1.100,- Kč, kdežto za kartu Transcend SDXC UHS-I R95 W85 64GB dáte jednou tolik – cca 2.200,-Kč (listopad 2014). A to je sakra rozdíl.

Stránky společnosti Transcend.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *