M.ZUIKO DIGITAL ED 40‑150mm 1:2.8 PRO – recenze

V září tohoto roku společnost Olympus uvedla na trh nový světelný teleobjektiv pro Micro Four Thirds s proměnlivou ohniskovou vzdáleností M.ZUIKO DIGITAL ED 40‑150mm 1:2.8 PRO. Zoomovatelných teleobjektivů pro mFT je na trhu několik, ať už je výrobce Olympus, Panasonic, nebo někdo jiný. Telezoom se světelností f/2.8 v celém rozsahu ohniskových vzdáleností tady však chyběl. Nejvíc se těmto vlastnostem blíží objektiv Panasonic LUMIX  G X Vario 35-100/2.8 Power O.I.S., ale ten má rozsah na dlouhém konci „jen“ 100 (200) mm.

Olympus zavedl novou řadu objektivů „PRO“ spolu s uvedením fotoaparátu Olympus E-M1 na trh, ke kterému se začal dodávat jako setový objektiv M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40/2.8 PRO. Tato řada se vyznačuje jednotným designem, voděodolností, mrazuvzdorností a prachotěsností. A další dva objektivy, které budou také patřit do této profi řady, již byly ohlášeny. Jsou to M.ZUIKO DIGITAL ED 7-14/2.8 a M.ZUIKO DIGITAL ED 300/4.0.

Ale teď už k samotnému objektivu M.ZUIKO DIGITAL ED 40‑150mm 1:2.8 PRO. Ten jsem měl nedávno, na jednom srazu fotografů, na pár dní k dispozici a dost jsem si s ním užil. Je to celkem cvalík, svými rozměry 160 mm na délku, 79,4 mm v průměru a hmotností 880 gramů, přece jen trochu vybočuje z řady malých objektivů a výhoda „malé a lehké“, kterou se systém CSC Olympusu vyznačuje, maličko vzala za své. Na druhou stranu jsem si pořád ještě jásal při myšlence, že tento objektiv zdaleka nedosahuje váhy a rozměrů objektivů pro Canon a Nikon, např. Canon EF 70-200mm f/2,8 L USM (1,3 kilo), nebo Nikkor 70-200mm f/2,8 G AF-S ED VR II (1,54 kg).

 

 M.ZUIKO DIGITAL ED 40‑150mm 1:2.8 PRO

 

Ohnisková vzdálenost objektivu je po přepočtu 80-300 mm. Optická sestava objektivu se skládá z 16-ti členů poskládaných do 10-ti skupin. Nechybí 2 asférické členy, ED člen je u objektivů Zuiko samozřejmostí. Minimální ostřící vzdálenost je 70 centimetrů při jakémkoliv ohnisku, díky čemuž se s objektivem dají dobře fotit i detaily. Clona má devět lamel, které umí udělat nádherný bokeh. Maximální clona je, jak už bylo napsáno, f/2.8 v celém rozsahu zoomu a minimální je pak f/22. Docela geniálně je vyřešena sluneční clona. Ta je nasazena na objektivu klasicky, tedy na bajonetu. Je ale posuvná, není nutné ji vůbec z objektivu sundávat. Co je ale na ní tak geniálního? Má totiž aretaci ve vysunuté poloze, takže objektiv můžete postavit na clonu a ta se nezasune. Na cloně, blíže k tělu, je otočný kroužek, jehož pootočením clonu odjistíte a stáhnete. Posuvná clona má své velké plus. Máte-li na objektivu např. polarizační filtr a potřebujete s ním pootočit, stáhnete clonu, nastavíte filtr aniž by jste si filtr upatlali a clonu zase vysunete. U některých jiných clon k objektivům existuje řešení s okýnkem, ale tohle se mi zdá být více elegantní.

Ostření pomocí ultrazvukového motorku je velice rychlé a tiché. Podle tiskových materiálů ostření pohání zbrusu nový zaostřovací systém Dual VCM. Sám jsem byl překvapen, jak rychle byl objektiv schopen přeostřit z minimální vzdálenosti na nekonečno. Téměř neměřitelné. Srovnal bych to s rychlým SWD ostřením u objektivů pro zrcadlovky Olympus, např. Zuiko Digital ED 50-200/2.8-3.5 SWD. Objektiv jsem testoval s fotoaparátem Olympus E-M1, dá se předpokládat, že s E-M5 nebo E-M10 to tak rychlé nebude.

 

Design objektivu M.ZUIKO DIGITAL ED 40‑150mm 1:2.8 PRO je shodný s objektivem M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40/2.8 PRO. Má široký prstenec zoomu, který má chod tak akorát. Nezoomuje ani moc rychle, ani moc pomalu. Dál od těla fotoaparátu je méně široký prstenec ostření, kterým se také v manuálním režimu ostření dá velice jemně ostřit. Navíc se dá prstencem pohybovat dopředu-dozadu a přepínat se tak rychle mezi automatickým a manuálním ostřením. Tohle řešení je už známé u vícero objektivů Zuiko. Pohybem k tělu fotoaparátu se přepnete do manuálního ostření a před prstencem se ukáže stupnice zaostřovacích vzdáleností. Na objektivu je umístěno i jedno funkční tlačítko, jehož funkci si můžete navolit v menu fotoaparátu.

Olympus k tomuto objektivu v sadě dodává i nový telekonvertor M.ZUIKO DIGITAL MC-14, který prodlouží ohniskovou vzdálenost objektivu 1,4x. Telekonvertor obsahuje 6 optických členů poskládaných do tří skupin. To má za následek, ostatně jako u všech telekonvertorů, snížení světelnosti. Tady to dělá jeden expoziční stupeň. Při použití telekonvertoru MC-14 s objektivem 40-150/2.8 dostaneme ohniskové vzdálenosti 56-210 mm, po přepočtu tedy 112-420 mm při cloně f/4.0.

Na obrázcích najdete srovnání ohniskových vzdáleností bez telekonvertoru (na obrázcích je Kalvárie ve Štiavnických baních, Slovensko):

 

a s telekonvertorem M.ZUIKO DIGITAL MC-14:

 

Dále následuje galerie snímků pořízených testovaným objektivem:

 

Na závěr každé recenze se hodí vypsat plusy a mínusy recenzované věci. Tady ale žádné ± nebude. Objektiv je prostě skvělý a výčet „plusek“ by byl hodně dlouhý. Co napsat do kolonky „mínus“ mě vážně nenapadá. Možná by tam mohla být cena, ale to je sporné.

Objektiv je nabízen samostatně za 38.999,- Kč. Spolu s telekonvertorem za 44.999,- Kč. K oběma možnostem Olympus nabízí sluneční clonu zdarma. Pokud zakoupíte objektiv v setu s telekonvertorem, dáte za telekonvertor 6.000,- Kč. MC-14 stojí samostatně 9.999,- Kč. Tady se dá ušetřit. V zahraničí stojí tento objektiv bez telekonvertoru, např. v eshopu B&H, 1.499 USD. Cenu si přepočtěte sami. Ceny jsou platné k měsíci listopad 2014.

  • M.ZUIKO DIGITAL ED 40‑150mm 1:2.8 PRO si můžete objednat ZDE.
  • M.ZUIKO DIGITAL ED 40‑150mm 1:2.8 PRO + MC-14 si můžete objednat ZDE.

Stránky věnované objektivům M.Zuiko PRO.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *