Olympus OM-D E-M5 Mark II – první seznámení

Dne 5. února 2015 vydala společnost Olympus tiskovou zprávu, v níž avizuje uvedení nového fotoaparátu řady OM-D na trh. Jedná se o nástupce prvního „oemdéčka“ Olympus OM-D E-M5 s přívlastkem Mark II. 13. února 2015 se pak konala v prostorách staré kanalizační čistírny v Praze-Bubenči tisková konference, kde jsem měl možnost si nový fotoaparát Olympus OM-D E-M5 Mark II vyzkoušet. Rád bych se s Vámi nyní podělil o své první dojmy.

 

Prostory staré kanalizační čistírny jsou úžasné. Olympus nachystal někoilik scén pro fotografování, povětšinou s nedostatkem přirozeného světla. Důvodem nedostatku světla bylo to, že nový Olympus OM-D E-M5 Mark II má vylepšený 5-ti osý stabilizátor (i oproti E-M1), který zvládá udržet časy kratší až o 5EV (na základě standardů CIPA). Ponurostí scén tak byla dána možnost vyzkoušet účinnost stabilizace. Udržet čas 1/10 s z ruky nebyl opravdu problém. Olympus jej prezentuje jako nejúčinnější stabilizátor na světě. A asi to tak i bude. Vylepšená stabilizace však není ani zdaleka jediné vylepšení nového OM-D E-M5 Mark II.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

 

Takže co všechno je na tomto fotoaparátu nové?

LCD displej. Každý výrobce tvrdí, že displej je dobře čitelný i z ostrého úhlu. Ale ne vždy je to opravdu tak. Tvrdí to i Olympus o tomto displeji a musím říct, že je to naprostá pravda. Ať se na displej podíváte z boku, se shora či zdola, vždy uvidíte jasně a zřetelně to, co vidět máte. Bez odlesků, bez barevných a tmavých skvrn. Navíc LCD displej E-M5 Mark II je výklopný a otočný. Olympus se tak konečně vrátil ke koncepci vyklápění displeje do boku a otáčení na kloubu, známé z digitálních zrcadlovek Olympus E-30, E-3 a E-5, či jiných. Kdo je na takovýto displej z minulosti zvyklý, jako já, určitě zajásá. Displej má v úhlopříčce 7,6 cm a rozlišení 1,037 MPx. Je samozřejmě dotykový.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Konstrukce fotoaparátu. Tělo je z hořčíkové slitiny a je odolné jak proti stříkající vodě, tak i proti prachu. Novinkou je odolnost proti mrazu do -10°C, stejně, jako tomu je u vlajkové lodi Olympusu E-M1. Původní E-M5 mrazuvzdornost neměla. Fotoaparát E-M5 Mark II se drží i přes malé rozměry velice dobře. Ovládání fotoaparátu je na 1 s hvězdičkou. Všechny tlačítka jsou na dosah prstů, bez nutnosti přehmatávat. A je jich samozřejmě více. Jen funkční tlačítka jsou na těle E-M5 Mark II čtyři. U původní E-M5 jsem narážel na jeden nedostatek. Zadní roller byl příliš vlevo a tak při potřebě s ním pootočit jsem si často palcem bodnul do oka (dívám se do hledáčku levým okem). Velice nepříjemná zaležitost. Ostatně u Olympus E-M10 jsem měl stejný problém. U E-M5 Mark II konstruktéři posunuli kolečko hodně doprava a tak už bodání do oka nehrozí.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

 

Obrazový senzor má stejné rozlišení, jako mají všechny „oemdéčka“, tedy 16,1 MPx. Tady se revoluce nekoná. 16 Mpx snímky jsou dostačující i na velkoformátový tisk (tím samozřejmě nemyslím bigboardy). I když, kdo by chtěl, může zkusit i to. Viz dále …

Nová funkce Multishot. Novinka u Olympusu, nicméně tato technologie je známá z digitálních stěn. V tomto režimu udělá Olympus OM-D E-M5 Mark II celkem osm snímků, při každém se nepatrně posune snímač. Výsledkem je 40 MPx (7296 x 5472 px v JPEG) fotografie plná detailů. Tato funkce má však své omezení. Nelze z pochopitelných důvodů použít stabilizaci. ISO lze nastavit na max. 1600 a clonu na max. F/8. Vzhledem k tomu, že tato funkce je pro Olympus zcela nová a nevyzkoušená, bude předmětem mého podrobného zkoumání, až budu mít E-M5 Mark II k dispozici pro recenzi.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Závěrka. V přístroji se nachází stará dobrá štěrbinová, elektronicky řízená. Časy lze nastavit v rozmězí od 60s do 1/8000s (E-M5 má nejkratší čas 1/4000s). Novinkou je, že lze nastavit tzv. tichý režim. V tomto režimu se štěrbiny otevřou a snímá se jen pomocí elektroniky. Výhodou je, že není slyšet cvakání závěrky. Nejkratší čas v tomto režimu se dá nastavit až na 1/16000s.

Také video doznalo významných změn. To lze pořizovat ve Full HD s datovým tokem až 77 Mbps a snímkováním 24p, 25p, 30p, 50p nebo 60p. Ovšem na 4K video si budeme muset ještě počkat.

Hledáček se také v E-M5 Mark II zvětšil. Je použit tentýž, který najdeme v Olympus E-M1. Tedy velký a jasný s rozlišením 2,36 MPx se 100% zobrazením a 1,48 násobným zvětšením.

Spolu s fotoaparátem Olympus OM-D E-M5 Mark II byl představen i nový „cestovní“ zoom objektiv M.ZUIKO DIGITAL 14-150 mm 1:4 – 5.6 II. Tento objektiv je shodný s již prodávaným objektivem M.ZUIKO DIGITAL 14-150 mm 1:4 – 5.6, dvojková verze je navíc vodě, mrazu a prachu odolná.

Na tiskové konferenci byly k vidění také dva ze tří nových, již dříve avizovaných, objektivů. M.Zuiko Digital 7-14 mm F2.8 PRO a M.Zuiko Digital 8 mm F1.8 Fisheye PRO. Bohužel nebylo možné ja zatím odzkoušet. Rybí očko mě překvapilo svou malou velikostí.

M.Zuiko Digital 7-14 mm F2.8 PRO
M.Zuiko Digital 8 mm F1.8 PRO

I když seznámení s novým fotoaparátem Olympus OM-D E-M5 Mark II trvalo celé dopoledne, přece jen bylo velice málo času na odzkoušení všech novinek a vychytávek. Podrobnější zkoumání přístroje provedu, jakmile jej budu mít k dispozici k recenzi. Což, doufám, bude co nevidět.

V následující galerii si můžete prohlédnout několik fotografií, pořízených fotoaparátem Olympus OM-D E-M5 Mark II.

 

Fotoaparát Olympus OM-D E-M5 Mark II by měl být k dispozici koncem února. Již nyní si ho však můžete objednat na www.olympusobchod.cz. Bude se prodávat v těchto sestavách a za tyto ceny:

 • Samotné tělo – 30.999,-Kč
 • V kitu s objektivem M.ZUIKO ED 12-50mm 1:3.5-6.3 EZ – 36.999,-Kč
 • V kitu s objektivem M.ZUIKO 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ – 36.999,-Kč
 • V kitu s novým objektivem M.ZUIKO DIGITAL ED 14-150mm II 1:4.0-5.6 – 41.999,-Kč
 • V kitu s profi objektivem M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40mm PRO 1:2.8 – 50.999,-Kč

 

You may also like...

3 komentáře

 1. P. Karlach napsal:

  Hezké, jen:
  „Olympus se tak konečně vrátil ke koncepci vyklápění displeje do boku a otáčení na kloubu, známé z digitálních zrcadlovek Olympus E-1“ – E-1 nemá výklopný displej.
  „Všechny tlačítka jsou …“ hmm …
  „M.ZUIKO DIGITAL 14-150 mm 1:4 – 5.6 II. Tento objektiv je shodný s již prodávaným objektivem M.ZUIKO DIGITAL 14-150 mm 1:4 – 5.6, dvojková verze je navíc vodě, mrazu a prachu odolná“. A co „ZERO (ZUIKO Extra-low Reflection Optical“ Coating?

  • Tomáš Hyka napsal:

   To se Denda uprásknul až E3 měla výklopný a otočný display….

  • Zdeněk Novák napsal:

   Otočný a výklopný sidplej u E-1 – pravda pravdoucí, uprásknul jsem se, mělo tam být E-30. Opraveno a díky za postřeh.

   Tlačítka jsou na dosah. Ale chápu, že je to subjektivní, mi to tak vyhovuje.

   A ZERO vrstvy u nového M.ZUIKO DIGITAL 14-150 mm 1:4 – 5.6 II? Budiž.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *