Kvě 032015
 

S nástupem jarního počasí se jistě mnoho z vás chystá na jedno či více denní tůry spojené s fotografováním. Míval jsem vždycky dilema, co ze své fotografické výbavy vzít sebou a co nechat doma. Postupem času se mi nahromadilo docela velké množství různého příslušenství, které jsem ne vždy potřeboval. Respektive potřeboval jsem to vždy, když jsem „to“ nechal doma. Ale je pár základních věcí, které by v brašně, nebo batohu, nemělo chybět.

 

Balit sebou úplně všechno nemá smysl, spoustu věcí na výletě nevyužijete. Já vím, co kdyby. Ale když si uvědomíte, kolik pak váží plně nabalený batoh a že jej budete mít celou dobu na zádech, pak vy, i vaše záda pochopí, že pořekadlo „méně je více“ tady platí dvojnásob. Článek je určen především těm, kteří s fotografováním začínají. Doufám, že vám mé rady budou k užitku.

 

 

Povinná výbava fotografa

1. Fotoaparát a objektivy

Zapomenout fotoaparát by nebylo vhodné. Objektivy vybírám podle toho, co jdu fotit. Na hory určitě přibalím nějaký širokoúhlý objektiv a k němu druhý se středním ohniskem. Rozsah ohnisek cca 20 až 80 mm pro krajinu bohatě postačuje. Záleží, co máte. Pokud jdu fotografovat zvěř, budu potřebovat teleobjektiv, v tom případě širokáč nechávám doma. Objektivy pro fullframe, resp. pro APS-C snímače nejsou zrovna malé a váhou taky dokážou pěkně zatížit batoh. Tady jsou ve výhodě uživatelé bezzrcadlovek, u nichž váha a rozměr objektivu nehraje až tak velkou roli.

2. Náhradní baterie

Baterie do fotoaparátu doporučuji mít u sebe alespoň dvě. Jednu ve fotopřístroji a druhou náhradní. Samozřejmě obě nabity na plnou kapacitu. Není nic horšího, když se chystáte cvaknout úžasný západ slunce a v tom momentě vám fotoaparát hlásí „Baterie je vybitá“. Já sebou nosím baterie raději tři. Jistota je jistota.

3. Paměťová karta

Paměťové karty (ať už SD nebo CF) jsou tak malé a tak lehké, že sebou prostě musíte mít karet více. Pokud se chystáte karty teprve kupovat, doporučuji pořídit karty raději dvě – tři s menší kapacitou, než jednu s kapacitou velkou. To znamená, raději dvě karty 16 GB, než jednu 32 GB. Stává se to sice vyjímečně (zvlášť u značkových karet), ale může se stát, že se karta nějakým způsobem pokazí. Takže záložní karta je v batohu, není problém ji vyměnit. Nezapomeňte také na nějaké pouzdro pro karty, aby byly chráněny proti mechanickému poškození. Já mám tři karty po 16 GB a jednu s kapacitou 32 GB. Kdyby náhodou.

sandisk

4. Fotografické filtry

Filtrů je na trhu nepřeberné množství. Ale na fotografování krajiny se neobejdete bez tří základních filtrů. Vyplatí se mít alespoň jeden přechodový filtr s plynulým přechodem o síle ND 0.9. Dále neutrální šedý filtr o síle ND 8. Další filtr, bez kterého se prostě neobejdete, a který žádným softem nevytvoříte, je cirkulační polarizační filtr, zkratkou CPL.

U filtrů se maličko zastavím. K čemu se jednotlivé druhy filtrů používají a co znamená jejich označení, bude náplní několika dalších článků, které chystám. Tedy ve zkratce – přechodový filtr vám ztmaví tu část obrazu, která je pokryta tou tmavší částí filtru. Používá se např. při fotografování západů, nebo východů slunce a jeho účel je ztmavit světlejší část obrazového pole aby se vyrovnala expozice. Neutrální šedý filtr má za úkol omezit průnik světla na snímač (film). Své opodstatnění najde tam, kdy potřebujeme např. nastavit delší čas při nějaké cloně a citlivosti. Při fotografování třeba tekoucí vody se bez něj neobejdete, budete-li chtít mít na fotografiích „mázlou vodu“. No a CPL filtr například, za určitých okolností, ztmaví oblohu, nasytí barvy, odstraní odlesky z mokrého listí nebo vodní hladiny.

Filtry nekupujeme každý den, takže se nevyplatí syslit. Levné filtry podivných značek vám mohou totálně zkazit fotografie. Přechodové filtry mohou v tmavé části dávat nežádoucí barevný nádech. Stejně tak se to může stát i u ND filtrů, u kterých ještě navíc může dojít k nerovnoměrnému ztmavení. Flekaté fotky nechcete, že ne. A nekvalitní CPL filtry mohou nadělat spoustu jiné neplechy. A všechny filtry nevalné úrovně samozřejmě mohou způsobit neostrost fotografií.

Já mám v batohu dva přechodové filtry o síle ND0.9 a ND1.2 s držákem značky Hitech. K tomu neutrální šedý filtr B&W ND 8 a CPL Hoya HD.

hoya_evo

5. Stativ

A jako bych vás slyšel – „na co budu sebou tahat stativ?“. Chyba lávky. Chcete-li mít skvělé a úžasné fotografie, ostré jako břitva, bez stativu to prostě nepůjde. Při fotografování dlouhým časem, např. tekoucí vody, se používají časy 1/2 vteřiny a delší. A i když máte ve fotoaparátu ten nejúčinnější stabilizátor na světě, tohle z ruky prostě neudržíte. Takže stativ. Poslední dobou jde hodně do módy pořizování HDR fotografií. Pořízení série snímků pro sestavení HDR z ruky je více než nevhodné. Takže stativ. Pevný, malý (ve složeném stavu), lehký a levný. Tyto čtyři veličiny ale nejdou k sobě. Pevný+malý+lehký ano, ale nikoliv levný. Malý+lehký+levný ano, ale pevný ne ne. Atd. Vybrat si ten pravý stativ je docela těžké dilema. Já si nedávno pořídil na tůry stativ Manfrotto Befree v hliníkové verzi a jsem s ním spokojený.

Manfrotto Befree

6. Čistící sada

Opět dvě věci, které nezaberou místo a které nic neváží. A vyplatí se je mít sebou. Utěrka a štěteček na optiku. Malá investice s velkou službou. Jak je používat si můžete přečíst v jednom mém starším článku s názvem „Čistota – půl dobré fotografie„.

lenspen

 

A co ještě? Je mnoho různých udělátek, které si sebou můžete vzít, pokud máte ještě v batohu místo. Kdo rád fotí panoramatické fotografie, neobejde se bez panoramatické hlavy. Kdo na tůrách fotí hmyzáky zblízka (makro), určitě doma nenechá makro-sáňky. Můžete si sebou přibalit kabelovou spoušť. Vyhnete se tak nebezpečí roztřesení fotoaparátu při zmáčknutí spouště i když je fotoaparát na stativu. Pro fandy časosběrné fotografie může být k užitku kabelová programovatelná spoušť. Při tůrách po horách se vyplatí mít v batohu, kromě fotografického vybavení, ještě pláštěnku, baterku a pro ty, co mají potíže s orientací v terénu i kompas a mapu. Ale to už je na každém z vás, co si přibalíte ssebou.

Co si do batohu balíte vy? Naplníte jej vším, co doma máte? Nebo pečlivě vybíráte, co budete potřebovat a co ne? Napište to do komentářů!

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)