M.Zuiko Digital 8 mm f/1.8 – recenze

Společnost Olympus nedávno uvedla na trh nový objektiv pro Micro Four Thirds Standart – M.ZUIKO DIGITAL ED 8mm 1:1.8 Fisheye PRO. Fotografovat s objektivem s takovým úhlem záběru není vůbec jednoduché. Při pohledu do hledáčku se vám najednou otevřou nové pohledy na věc, šířka záběru je až ohromující. Chce to chvíli trénovat, velmi pozorně sledovat celou plochu záběru, aby se ze snímku vyloučily nežádoucí objekty. Velmi často se stane, že si při fotografování vyfotíte vlastní nohy.

M.ZUIKO DIGITAL ED 8mm 1:1.8 Fisheye PRO je objektiv typu „rybí oko“, patřící do řady PRO. Jeho ohnisková vzdálenost je 8 mm, po přepočtu tedy 16 mm. Je utěsněný proti stříkající vodě, prachu a je i mrazuvzdorný. Světelnost objektivu je f/1.8, což z něj činí nejsvětelnější objektiv typu rybí oko na světě. Světelnost objektivu najde své uplatnění při fotografování při mizerném světle. Např. při fotografování hvězdné oblohy v noci, nebo při fotografování pod vodní hladinou.

Konstrukce samotného těla objektivu je velmi robustní. Nikoliv však co do velikosti, ale zpracováním a použitými materiály. Pro výrobu objektivu jsou použity převážně kovové slitiny. Ostřící prstenec je také kovový a jeho povrchová úprava nedovolí prstům klouzat. Otáčení kroužkem je hladké a tiché. Vestavěná sluneční clona je sice plastová, ale bytelná. Aby ne, kromě eliminace nežádocího pronikání parazitního světla do objektivu má také za úkol chránit přední čočku. Objektiv, vzhledem ke konstrukci a ohniskové vzdálenosti, nedovoluje použít žádný filtr. To ale není u rybích ok nic mimořádného.

zuiko_8

 

Optická konstrukce objektivu se skládá ze 17-ti členů poskládaných do 15-ti skupin a celá optická sestava obsahuje 1 asférický ED člen, 3 Super ED, 2 HR členy a 1 Super HR člen. Množství speciálních čoček v objektivu dává tušit, že objektiv bude velmi odolný vůči aberacím a odleskům. Úhel záběru je 180° v diagonále a nejkratší zaostřovací vzdálenost je 12 centimetrů. Kruhová clona obsahuje sedm lamel. Rozměry objektivu jsou 80 x 62 (Ø) mm a váží 315 gramů. Na těle objektivu nenajdeme, kromě širokého ostřícího prstence, již nic.

M.Zuiko Digital 8 mm F1.8 PRO

Můžete namítat „co by na těle objektivu ještě mělo být?“. Řada objektivů PRO se vyznačuje tím, že na těle objektivu je umístěno jedno funkční tlačítko, kterému můžeme v menu fotoaparátu přiřadit jednu z mnoha funkcí. A dále jsou tyto objektivy vybaveny spojkou manuálního ostření, tzv. SNAP kroužkem. Je to klasický ostřící prstenec na těle objektivu, kterým se jeho posunutím směrem k tělu fotoaparátu automaticky a rychle přepnete do manuálního ostření. Navíc po „stažení“ prstence se objeví na těle objektivu stupnice zaostření, takže je možno manuálně zaostřit i podle vzdálenosti. Praktické a pohotové. Bohužel tyto dvě věci na objektivu M.ZUIKO DIGITAL ED 8mm 1:1.8 Fisheye PRO nenajdeme. A to i přesto, že tento SNAP kroužek mají i nekteré objektivy z nižší řady PREMIUM, např. M.Zuiko Digital 12 mm f/2.0 nebo M.Zuiko Digital 17 mm f/1.8.

Těžko říct, co vedlo konstruktéry k tomuto úspornému řešení. Nicméně manuální ostření je i přes tento nedostatek, při standartních světelných podmínek, velmi pohodlné a hladké. Peklo nastává v okamžiku, kdy světla je málo. Při fotografování hvězdné oblohy jsem si užil s ostřením nejednu blamáž. Pokud se autofokus „nechytal“, přepnul jsem do manuálního ostření. Ostřící kroužek nemá ani doraz, takže točíte a točíte a nic. A to ani při zapnutém Focus Peakingu. Takže získat zaostřenou fotografii jsem musel dělat stylem pokus-omyl. Ostření je vnitřní, přední ani zadní čočky se nijak nepohybují.

M.ZUIKO DIGITAL ED 8mm 1:1.8 Fisheye PRO

Dalším kritériem pro výběr objektivu většiny z vás je ostrost objektivu. Očekával jsem „žiletkovou“ ostrost. U M.ZUIKO DIGITAL ED 8mm 1:1.8 Fisheye PRO chybí do dokonalé ostrosti ten pověstný krůček. Abych byl přesný, objektiv je ostrý. Ale k dokonalosti ostatních objektivů v řadě PRO, např. M.Zuiko Digital ED 7-14 mm f/2.8 PRO, mu něco chybí. Nejvíc se neostrost projeví samozřejmě při cloně f/1.8. Clona f/2.8 již podává lepší výsledky a při cloně f/4.0 až f/8.0  je ostrost optimální. Od f/11 se ostrost zase vytrácí. Vinětace je znatelná při nižších clonových číslech, od f/4.0 je pak minimální.

M.ZUIKO DIGITAL ED 8mm 1:1.8 Fisheye PRO

Díky několika speciálním členům v konstrukci objektivu, se aberace nijak výrazně neprojevuje. Je to možná i tím, že aberaci úspěšně eliminuje samotný fotoaparát při zpracovávání snímků.

I přes výše zmíněné nedostatky dostává uživatel k dispozici velmi kvalitní nástroj a použití objektivu M.ZUIKO DIGITAL ED 8mm 1:1.8 Fisheye PRO je velmi různorodé. Už výše zmíněné fotografování hvězd, kde světelnost objektivu je klíčovým parametrem, nebo fotografování pod vodní hladinou, kde taktéž využijeme světelnost objektivu při nedostatku světla. Nízká zaostřovací vzdálenost 2,5 cm od přední čočky objektivu nám dovolí jít k fotografovanému objektu co nejblíže a mohou tak vznikat velice zajímavé detaily s dramatickým pozadím. Nejde však o makro, jak je občas u tohoto objektivu prezentováno. Musíte si však dát pozor, aby jste objektivem nenarazili do fotografovaného objektu. Poškození přední čočky objektivu by bylo bolestné. Při použití clony f/1.8 objektiv dává objektiv velmi jemný, až „smetanový“ bokeh a velmi malou hloubku ostrosti. Prostě s tímto objektivem si užijete spoustu zábavy a vytvoříte s ním jistě plno zajímavých snímků.

Absence ostřícího SNAP kroužku a funkčního tlačítka, spolu s nepatrnou neostrostí, mi vnucuje myšlenku, jestli tento objektiv patří do řady PRO. Spíše bych jej viděl v řadě PREMIUM. I tak ale tento objektiv ostudu svým majitelům zcela jistě neudělá.

Co se mi na objektivu líbí:

  • světelnost objektivu f/1.8
  • malá zaostřovací vzdálenost
  • perfektní dílenské zpracování
  • velikost objektivu a jeho hmotnost
  • téměř žádná aberace a příjemný bokeh
  • možnost kreativního fotografování

Co se mi na objektivu nelíbí:

  • absence ostřícího SNAP kroužku a funkčního tlačítka
  • cena, vzhledem k předchozímu bodu
  • problematické manuální ostření za špatných světelných podmínek

 

Objektiv M.ZUIKO DIGITAL ED 8mm 1:1.8 Fisheye PRO je již v prodeji a pomalu se dostává ke svým majitelům. Objednat si jej můžete přímo na e-shopu Olympusu za 24.999,- Kč.

Kromě objektivu pro „velký“ E-Systém Zuiko Digital ED 8 mm f/3,5 Fisheye, který můžeme na fotoaparátech standartu MFT použít přes redukci, jsou na trhu ještě dva další objektivy typu rybího oka pro Micro Four Thirds. Jedním z nich je Panasonic Lumix G Fisheye 8 mm f/3,5 a tím druhým je Samyang 7,5 mm f/3,5 UMC Fisheye.

oly_sam_panas_01

 

Všechny fotografie byly fotografovány fotoaparáty Olympus OM-D E-M1 a Olympus OM-D E-M5 MarkII. Formát RAW (ORF). Následný převod do jpeg pomocí Adobe Lightroom. Expoziční údaje a popis najdete u jednotlivých snímků.

Kompletní technickou specifikaci objektivu M.ZUIKO DIGITAL ED 8mm 1:1.8 Fisheye PRO najdete na stránkách Olympusu.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *